Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopi - streszczenie

i ciszą, panującymi we wsi, na polach nikt nie pracuje. Okazuje się, że wszyscy chłopi siedzą w więzieniu, zostali aresztowani po bójce z robotnikami, wycinającymi las. Ciężko chory Boryna leży w domu, jego stan nie poprawia się. W jego chałupie mieszka Hanka, wprowadziła się tam zaraz po bójce chłopów z dworskimi w lesie. Hanka prowadzi gospodarstwo teścia i nieustannie kłóci się z Jagną i kowalem. Jagna nie dba o ciężko chorego męża, kowalowie chcą jak najszybciej podzielić majątek Boryny. Do chałupy przybywa Roch i przynosi wiadomości od aresztowanego Antka, który poleca Hance, by dbała o gospodarstwo, a na Wielkanoc zabiła świnię. Boryna odzyskuje na chwilę przytomność, mówi Hance by za wszelką cenę broniła Antka i zdradza jej, gdzie ukrył pieniądze. Hanka zabija świnię, kowalowie żądają połowy mięsa. Jagustynka opowiada Hance o biedzie, w jakiej żyją ubogie kobiety z Lipiec, których mężowie siedzą w więzieniu. Roch zastanawia się, jak można pomóc lipieckim kobietom.

Cała wieś szykuje się do świąt Wielkanocnych. Na Lipce spada nowe nieszczęście – wichura zrywa dachy w kilku domach, między innymi u Weronki, siostry Hanki. Weronce pomaga ksiądz, sąsiadka pozwala jej przenocować w chałupie a inne gospodynie przynoszą jedzenie. Hanka odnajduje pieniądze Boryny, schowane w zbożu. W Wielką Niedzielę wszystkie kobiety jadą do siedzących w więzieniu mężów. Hanka wraca późno w nocy, jest bardzo smutna. Antek przyjął ją niechętnie. W Lany Poniedziałek ktoś włamuje się do komory w chałupie Borynów. Hanka nie ma wątpliwości, że to robota kowala, cieszy się, że wcześniej zdołała wynieść pieniądze. Jagna spotyka się z  Jasiem, synem organistów, jest nim zauroczona. Młody człowiek ma zostać księdzem. Jagusia zaczyna romansować z wójtem.
 
Na Podlesiu, posiadłości dziedzica, wybucha


Komentarze

    4 + 8 =