Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopi - streszczenie

zakup ziemi. Rej wodzi Mateusz. Hanka dostaje pismo w sprawie wykupu Antka. Awantura u Dominikowej – jej syn Szymek chce się żenić z Nastką i żąda pieniędzy na zapowiedzi. Matka wypędza go z domu. Świadkiem awantury jest Jagna, potem wychodzi z domu, by spotkać się z Mateuszem. Grupa chłopów idzie do obozu Niemców, by groźbami zmusić ich do rezygnacji z kupna Podlesia. W ostatniej chwili udaje się uniknąć awantury.

Hanka dostaje wiadomość, że mąż wróci za trzy dni. Idzie o tym powiedzieć Borynie. Maciej czuje się trochę lepiej. Po wsi rozchodzi się wiadomość, że Niemcy wyniosą się z Podlesia, a dziedzic dogada się z Lipcami. Nadchodzi dzień powrotu Antka, ale mąż Hanki nie wraca. Nocą budzi się stary Boryna. Idzie w pole, by siać i tam umiera.

Tom IV „Lato”

Hanka i pozostali krewni dowiadują się o śmierci Boryny. Rozpoczynają się przygotowania do pogrzebu. Mateusz robi trumnę. Wszyscy mieszkańcy wsi żałują krewnych zmarłego, wszyscy oprócz Jagny. Hanka marzy o spłaceniu spadkobierców i przejęciu całego gospodarstwa. Cała wieś żegna zmarłego Macieja Borynę, na pogrzebie pojawia się nawet dziedzic. Potem Hanka urządza okazałą stypę.

Dzień świętych Piotra i Pawła. W Lipcach organizowany jest odpust. Niemcy wynoszą się z Podlesia. Dziedzic skłonny jest porozumieć się z chłopami w sprawie zamiany lasu za ziemie na Podlesiu. Antek nadal nie wrócił z więzienia. Jagna znowu spotyka syna organisty, Jasia. Wśród żebrzących na odpuście nędzarzy Hanka ze wstydem dostrzega swego ojca, starego Bylicę. Chłopi zastanawiają się nad ofertą dziedzica, dotyczącą zamiany gruntów.

Hanka i pozostali spadkobiercy spotykają się, by rozmawiać o podziale majątku po Borynie. Dochodzi do kłótni z kowalem. U Borynów pojawia się wójtowa z zawiadomieniem, że syn Boryny, Grzela, utopił się. Dochodzi


Komentarze

    5 + 6 =