Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopi - Motyw ludowy

Wiejskie obrzędy i obchody, na przykład przygotowywanie pisanek na Wielkanoc czy ludowych wycinanek. Przystrajanie domów na Boże Narodzenie – podłogi wysypywano igliwiem. Kobiety piekły chleby i bułki. W Wigilię do chałupy wstawiano snop zboża, a pod obrus wkładano siano. Warto zwrócić uwagę, że w domach nie ma ubranych choinek, zwyczaj zawędrował do naszego kraju dopiero później.
Na Wielkanoc malowano ściany chałup, kobiety robiły pisanki. Potem szły do kościoła na poświęcenie ognia i wody. Od ognia rozpalano drwa w piecu, wodę wypijano, poczynając od gospodarzy i kropiono nią rośliny i zwierzęta. W Wielką Sobotę świętowano pożegnanie zimy, czyli chowano żur i grzebano śledzia. Oczywiście w poniedziałek wielkanocny urządzano śmigus dyngus, odbywało się także chodzenie z kogutkiem – to przywilej młodszych mieszkańców wsi.

Inne tradycyjne zwyczaje, dzięki którym podtrzymywano kontakty towarzyskie, to na przykład kiszenie kapusty, darcie pierza czy przędzenie wełny. W jednej z chałup, najczęściej u najbardziej zamożnych gospodarzy, zbierali się kawalerowie i panny, gospodarskie dzieci. Pracowano, rozmawiano, a potem przychodził czas na posiłek. Te spotkania organizowano najczęściej jesienią lub zimą, w pozostałe pory roku chłopi pracowali do zachodu słońca.

Osobnymi zwyczajami, opisywanymi przez Reymonta, są obrzędy związane z weselem. Już same zaręczyny, czyli zmówiny, odbywały się według utartego schematu – kawaler posyłał swatów do domu panny, którzy zachwalali kandydata, częstując wódką rodzinę dziewczyny. Wstępnie ustalano też szczegóły podziału majątku. Jeśli kandydatka na żonę wypiła wódkę, oznaczało to, że oświadczyny są przyjęte. Potem uroczystość przenosiła się do karczmy. Wesele zaczynało się w domu panny młodej – izbę odnawiano i przygotowywano na przyjęcie gości.


Komentarze

    2 + 3 =