Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopi - Plan wydarzeń - strona 3

którym się ukryli.
19. Jagna ucieka do matki.
20. Do Boryny przychodzi Hanka. Stary obdarowuje ją hojnie, prosi by zajęła się majątkiem gdyby jemu coś się stało.
21. Antek przepija kolejne pieniądze, romansuje z Jagną. W czasie mszy upomina go ksiądz.
22. Jagna wraca do męża. Gospodarze ruszają do lasu na wieść, że najęci przez dziedzica robotnicy rozpoczęli wyrąb. Bójka z drwalami. Boryna zostaje ciężko ranny w głowę, Antek zabija borowego.

„Wiosna”:

1. Żebraczka Agata wraca do Lipiec. Wieś jest jak wymarła. Chłopi zostali aresztowani za bójkę w obronie lasu.
2. Po incydencie w lesie, do domu Boryny wprowadziła się Hanka. Codziennie kłóci się z  Jagną. Roch przynosi wieści od Antka. Boryna budzi się na chwilę z choroby, wyjawia gdzie schował pieniądze, poleca też ratować Antka.
3. Świniobicie u Borynów. Kłótnia Hanki z kowalami, żądającymi połowy mięsa ze zwierzęcia.
4. Roch zastanawia się jak zorganizować pomoc dla kobiet z Lipiec, które bez mężów nie radzą sobie z prowadzeniem gospodarstw. Burza niszczy kilka domów we wsi, w tym dom siostry Hanki, Weronki. Przygotowania do świąt Wielkanocnych.
5. Świąteczne śniadanie u Borynów. Hanka jedzie do siedzącego w więzieniu męża. Ktoś podkopuje się pod chałupę Borynów i penetruje komorę w poszukiwaniu pieniędzy. Choroba ciężarej Hanki. Jagna spotyka się z młodym klerykiem Jasiem, synem organistów. Na Podlesiu, folwarku dziedzica, wybucha pożar.
6. Hanka rodzi syna. Do Jagny zaczyna zalecać się wójt. Kobietom z Lipiec pomogą chłopi z sąsiednich wsi – obsieją pola.
7. Do wsi wracają aresztowani gospodarze. Hanka rozpacza, bo nie ma wśród nich Antka. Niezadowolona jest Jagna, bo nie ma nikogo, kogo mogłaby witać.
8. Ruszają prace polowe. Wójtowie biją się z Kozłami, oskarżając ich o kradzież. Niemcy kupują od dziedzica Podlesie.
9.