Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopi - Plan wydarzeń - strona 4

Roch przekazuje Hance, że Antek może wyjść za kaucją. Pijani wójt i Jagna zostają przyłapani przez wracające z pól kobiety. Chłopi zastanawiają się jak pozbyć się Niemców z Podlesia i kupić od dziedzica tę ziemię.
10. Gospodarze chcą wymienić las na ziemię na Podlesiu. Sąd zgadza się na wypuszczenie Antka za poręczeniem. U Dominikowej wybucha awantura – matka nie chce wyrazić zgody na ślub syna z ubogą Nastką.
11. Rozpoczynają się sianokosy. Boryna budzi się i nocą wyrusza na pole, by rozpocząć siewy. Umiera.

„Lato”:

1. Hanka wyprawia Borynie uroczysty pogrzeb.
2. Odpust z okazji święta Piotra i Pawła. Niemcy wyjeżdżają z Podlesia. Ogłoszenie zapowiedzi Szymka i Nastusi. Jagna jest coraz bardziej zauroczona Jasiem.
3. Hanka i kowal spotykają się w sprawie podziału majątku po Borynie. Hanka kłóci się z Jagną, wygania ją z domu. Umiera Grzela, młodszy syn Boryny, który służył w wojsku.
4. Antek wraca do domu. Chwali żonę za to, że tak sprawnie prowadziła gospodarstwo.
5. Antek zaczyna pracę w polu. Spotyka się z Jagną. Kowal radzi Antkowi, by uciekał do Ameryki. Rozstanie Antka z Jagną.
6. Szymek dzierżawi od dziedzica gospodarstwo na Podlesiu. Syn Dominikowej bierze ślub z Nastką. Mateusz buduje im niewielki dom.
7. Burza i pożar stodoły wójta.
8. Zebranie w sprawie budowy rosyjskiej szkoły.
9. Jaś przyjeżdża na wakacje do Lipiec. Jagna nie może ukryć radości.
10. Żandarmi szukają Rocha we wsi.
11. Umiera stara Agata. Organiścina robi Jagnie awanturę w związku z Jasiem.
12. Z Lipiec do Częstochowy rusza pielgrzymka, uczestniczy w niej też Hanka oraz Jaś. Jagna jest zrozpaczona.
13. Wójt zostaje aresztowany za braki w gminnej kasie. Mieszkańcy Lipiec uważają, że wójt przepuścił pieniądze na Jagnę. Postanawiają ją wygnać ze wsi. Antek umywa ręce. Kobiety biją i wywożą Jagnę na